dbsa company awards 2018-19

STAGE ONE - REGIONALS

7th Place Petite Small Group SS - We Got The Beat

3rd Place Petite Large Group SS - Goody Goody

1st Place Junior Solo RS - Swing - Savannah Turner

8th Place Junior Solo RS - No Can Do - Taylor Vanderpluym

9th Place Junior Solo RS - Disneyland - Olivia Bunce

2nd Place Junior Solo SS - Rain Today - Ocean Parker

8th Place Junior Solo SS - Crazy Dreams - Avery Baker

9th Place Junior Solo SS - Rise - Alexandra Hayes

13th Place Junior Solo SS - Can't Catch Me

17th Place Junior Solo Elite - Don Juan - Larkin Currier

4th Place Junior Duo/Trio SS - Little Red Hat - AJ Turner, Sarah Cox

8th Place Junior Duo/Trio SS - Blurred Path

1st Place Junior Small Group SS - Robbers

5th Place Junior Small Group SS - Walk Like An Egyptian

2nd Place Junior Small Group Elite - Dance Like Your Daddy

1st Place Junior Large Group SS - Footloose

8th Place Junior Large Group Elite - America

1st Place Junior Line SS - Rio

1st Place Junior Production SS - New York

1st Place Teen Solo Elite - Miles Behind - Cydney Heard

7th Place Teen Solo Elite - Nevada - Avery Davis

8th Place Teen Solo Elite - Stationary - Chloe Cofer

5th Place Teen Duo/Trio Elite - The Son - Eden and Gavin Wilson

6th Place Teen Duo/Trio Elite - Mura Mura - Emma Spurling, Emily Hanner

1st Place Teen Small Group Elite - Burn

12th Place Teen Small Group Elite - Dance With Me Tonight

3rd Place Teen Large Group Elite - Ain't No Way

4th Place Teen Large Group Elite - 1,2,3,4

7th Place Teen Large Group Elite - Switch

9th Place Teen Large Group Elite - Gotta Be Me

6th Place Senior Solo Elite - As Time Goes By - Brynn Davis

Teen Stage One Star - Cydney Heard

Junior Full ONE Scholarship - Ocean Parker

 

STAGE ONE - NATIONALS

10th Place Petite Duo/Trio RS - Rockstar - Lydia Worthy, Louella Newberry

12th Place Junior Solo RS - Swing - Savannah Turner

15th Place Junior Solo RS - No Can Do - Taylor Vanderpluym

19th Place Junior Solo RS - Disneyland - Olivia Bunce

2nd Place Junior Solo SS - Rain Today - Ocean Parker

4th Place Junior Solo SS - Rise - Alexandra Haynes

14th Place Junior Solo SS - Crazy Dreams - Avery Baker

17th Place Junior Solo Elite - Don Juan - Larkin Currier

5th Place Junior Duo/Trio SS - Little Red Hat - Sarah Cox, AJ Turner

14th Place Junior Duo/Trio SS - Blurred Path

9th Place Junior Small Group SS - Walk Like An Egyptian

10th Place Junior Small Group SS - Robbers

6th Place Junior Small Group Elite - Dance Like Your Daddy

5th Place Junior Large Group SS - Footloose

5th Place Junior Large Group SS - America

2nd Place Junior Line SS - Rio

1st Place Junior Production SS - New York

4th Place Teen Solo Elite - Miles Behind - Cydney Heard

5th Place Teen Solo Elite - Nevada - Avery Davis

19th Place Teen Solo Elite - Peridido - Emma Spurling

4th Place Teen Duo/Trio Elite - Mura Mura - Emma Spurling, Emily Hanner

5th Place Teen Duo/Trio Elite - The Song - Eden and Gavin Wilson

1st Place Teen Small Group Elite - Burn

2nd Place Teen Large Group Elite - Ain't No Way

5th Place Teen Large Group Elite - Switch

6th Place Teen Large Group Elite - Gotta Be Me

10th Place Teen Large Group Elite - 1,2,3,4

12th Place Senior Solo Elite - As Time Goes By - Brynn Davis

Teen Solo Grand Champion - Cydney Heard

Teen Shootout Grand Champion - Burn

Competitive Spirit Award - Dance Branson

Teen Stage One Star - Brooke Cox

Teen Full ONE Scholarship - Avery Davis

NUVO - TULSA & MEMPHIS

5th Place Overall Teen Solo - Second Chance - Cydney Heard

Teen Breakout Artist Runner-Up - Cydney Heard

Mini Breakout Artist Runner-Up - Alexandra Haynes

1st Place Overall Teen Solo - Let It Rain - Brooke Cox

Teen Breakout Artist Winner - Brooke Cox

Standout In Ballet - Sarah Cox

NUVO - KANSAS CITY

Studio Pick - Burn

Best NU Group Teen - Burn

3rd Place Overall Mini Solo - Rain Today - Ocean Parker

9th Place Overall Mini Solo - Rise - Alexandra Haynes

2nd Place Overall Teen Duo/Trio - Mura Mura - Emily Hanner, Emma Spurling

Standout Musical Theater Scholarship - Briana Casey, Larkin Currier, Alexandra Haynes, Katie Youngblood

Standout Tap Scholarship - Ava Belin, Emily Hanner, Ali Winslow

Standout Jazz & Contemporary Scholarship - Chloe Boughton, Alyssa Parazine, Eden Wilson

Standout Ballroom Scholarship - Lily Gones

Standout Hip Hop Scholarship - Emma Spurling

Die Hard Dancer - Sarah Cox

Mini Breakout Artist Runner-up - Ocean Parker

Junior Breakout Artist Runner-up - Taylor Vanderpluym

Teen Breakout Artist Runner-up - Avery Davis, Cydney Heard, 

Senior Breakout Artist Runner-up - Brynn Davis, Gavin Wilson

JUMP - ST LOUIS & KANSAS CITY

1st Place Overall Teen Solo - I'll Be Seeing You - Cydney Heard

Junior Jump VIP Runner-up - Avery Baker

Teen Jump VIP Runner-up - Cydney Heard

1st Place Overall Teen Solo - Let It Rain - Brooke Cox

Teen Female JUMP VIP - Brooke Cox

 

RADIX - KANSAS CITY

6th Place Overall Teen Solo - I'll Be Seeing You - Cydney Heard

TREMAINE - KANSAS CITY

1st Place Senior Contemporary Solo - Let It Rain - Brooke Cox

Senior Solo Overall High Score - Let It Rain - Brooke Cox